Filtry przeciwpyłkowe nazywane także filtrami kabinowymi oczyszczają powietrze, które zasysane bezpośrednio znad drogi wtłaczane jest przez układ wentylacji lub klimatyzację do kabiny pasażerskiej samochodu.
Stężenie poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń w powietrzu zależy od wielu czynników takich jak pora roku, warunki pogodowe, uciążliwość lokalnego przemysłu oraz natężenie ruchu drogowego. W kabinach samochodów niewyposażonych w filtr przeciwpyłkowy zapylenie powietrza może osiągnąć nawet sześciokrotnie wyższe stężenie niż na zewnątrz pojazdu, gdyż przy włączonym nawiewie powietrza kabina działa jak osadnik. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje negatywne, często nieodwracalne skutki dla zdrowia człowieka.
O skuteczności filtrów przeciwpyłkowych możemy sami się przekonać podczas ich wymiany. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie jak wygląda powierzchnia zużytego filtra. Świadomość, że większość zgromadzonych tam zanieczyszczeń mogłaby znaleźć się w naszych płucach jest chyba najbardziej przekonującym argumentem za stosowaniem tego typu filtrów w samochodach.
A = 418 mm
B = 150 mm
H = 19 mm